Jak pečovat o plstěné kudrnatky?

Vy šťastlivci, kteří jste si na facebooku vybojovali naši kudrnatku (a já slibuju, že jich do budoucna bude víc - materiál už mám, jen těch 20 hodin denně navíc mi nějak chybí :) ), se často ptáte, jak se o ni postarat v případě, že se miminku podaří nechat nějakou tu šmouhu.

V první řadě je potřeba si ujasnit, jestli miminko budu na kudrnatce fotit bez plenky, tedy jsem ochotný riskovat její poškození, někdy až zničení, nebo ne? V případě, že fotíte miminka na kudrnatce zabalená (plenka, wrap, obleček), k závažnějšímu znečištění dojde zřídka - pravděpodobně jen možným poblinkáním, které nezanechává tak fatální následky a stopy. Pokud do rizika focení bez plenky půjdete a stane se, že miminku se zrovna podaří, postupujte dle toho, ve které části je kudrnatka znečištěná.

 

Střed kudrnatky je plstěný (suchou cestou), takže případné další zaplstění jeho omytím mýdlovou vodou není žádná tragedie. Podstata plstění spočívá v tom, že jednotlivá vlákna ovčí vlny se třením do sebe zachytávají. Pokud se tedy nečistota nachází pouze ve střední části, je možné podložku chytit tak, aby se do vody nedostaly kudrnaté prameny a nečistotu mokrým hadříkem, případně i mýdlovým roztokem vymýt. Poté mokrou část vymačkejte (ale nekruťte!) a nechejte rozprostřenou podložku vyschnout.

 

Problém nastává u údržby znečištěných pramenů. Každý pramínek je před zpracováním podložky velmi šetrně čištěn, aby se zachovala jeho kudrnatost. Jakmile jej však namočíte, stává se z něj už navždy nevzhledný rovný cancour. Je to  vlastněstejný princip, jako když si ráno nakulmujete krásné vlny na své rovné vlasy a večer si vlasy umyjete. Doporučuji tedy pokusit se velmi jemně vytřít nečistotu vlhkým hadříkem. Opravdu velmi jemně, spíše pouze stírat nečistotu po směru pramenu. Určitě nesmíte namáčet a třít prameny o sebe, zničí se tak jejich struktura, zachuchvalcují se (zaplstí).

 

Zara-PPmalyBlahova 01